skip navigation

Hall of Fame Members

Wahawk Athletes Hall of Fame Listing


Wahawk Athletic Hall of Fame (Updated 01/13/2013)

YEAR NAME SPORT
1916 George Rausch Track
1918 Julius Schultz Football
1919 Glenn "Doc" Miller Track
1922 Herbert Owens Track
1925 Team Boys Basketball Champions- Coach Ralph Sarff Basketball
1925 Joe Sansone Basketball
1926 Arza Burgess Basketball
1928 Sid Stetzel Track
1931 Team Boys Tennis Champions Tennis
1931 Dick Rugg Tennis
1932 Team Boys Tennis Champions Tennis
1932 2/3 Mile Boys' Relay Champions-Scott, Clark, Moore, Schuck Track
1934 Elmer Bratton Basketball
1934 Paul Grange Basketball
1935 2 Mile Boys' Relay Champions-Nicholson, Oldenburg, Pederson, Puffer Track
1935 Howard Oldenburg Track
1936 Bob Cowan Track
1936 Harry Jean Tennis
1936 Max O'Neil Track
1937 Team Boys Tennis Champions Tennis
1937 Wallace Gates Track
1938 Team Boys Doubles Tennis Champions-Julius Tabach and Wardell Johnson Tennis
1938 Dick Brecunier Basketball
1938 Dale Penn Wrestling
1939 Clarence Knox Football
1939 Bob Penaluna Football
1940 James Struthers Track
1940 Jack Wilcox Wrestling
1941 James Schlorff Track
1942 Team Wrestling Champions-Coach Finn Erikson Wrestling
1942 Harvey Clemmenson Wrestling
1942 Harold Fiala Track
1942 Irvin Knox Football
1942 Jim Stoyanoff Wrestling
1943 Team Wrestling Champions-Coach Finn Erikson Wrestling
1943 Russell Bush Wrestling
1943 George Friedl Football
1943 Paul Glasener Basketball
1943 Neal Johnson Wrestling
1944 Team Wrestling Champions-Coach Roy Jarrard Wrestling
1944 Dick Cumming Wrestling
1944 Bill Manning Wrestling
1944 Oliver Michaelsen Wrestling
1944 Bob Wilson Wrestling
1945 Team Wrestling Champions-Coach Roy Jarrard Wrestling
1945 Bob Struthers Track
1946 Team Wrestling Champions-Roy Jarrard Wrestling
1946 Dick Hauser Wrestling
1946 Lowell Lange Wrestling
1946 Leo Thomsen Wrestling
1947 Dick Barron Wrestling
1947 Jack Springer Wrestling
1948 Jim Brecunier Football
1948 Gerald Cohn Track
1948 Dave Glenny Wrestling
1949 Team Football Champions-Coach Lou Breitbach Football
1949 Art Landau Football
1949 Lowell Sisson Football
1950 Team Boys Golf Champions-Coach Don Narveson-Happ Miller, Dale Kniss, Bill Darland, Jim Nordyke Golf
1950 Bob Miller Track
1950 Don Zierath Track
1951 Team Boys Golf Champions-Coach Don Narveson-Dale Kniss, Bill Darland, Mario See, Jim Nordyke Golf
1951 Team Wrestling Champions-Coach Bob Siddens Wrestling
1951 Bob Boesen Wrestling
1951 Jim Harmon Wrestling
1951 Jerry Harwell Football
1951 Basil Libbey Track
1951 Dale Kniss Golf
1951 Bob Miller Basketball
1952 Team Wrestling Champions-Coach Bob Siddens Wrestling
1952 Bruce Alexander Football
1952 Harlan Jenkinson Wrestling
1952 Dick Walker Track
1952 John Winder Wrestling
1953 Jack Koehn Wrestling
1954 Gordon Moser Wrestling
1954 Ron Sturch Track
1954 Jim Young Track
1955 Team Football Champions Football
1955 Team Boys Golf Champions-Coach Don Narveson-Russ Schrage, Jack Rule, Rex Wilson, Tom Holcomb Golf
1955 Team Wrestling Champions-Coach Bob Siddens Wrestling
1955 Jim Berry Basketball
1955 Delbert Rossberg Wrestling
1955 Steve Turner Football
1955 Tom Winder Wrestling
1956 Team Girls Golf Champions-Coach Glenn Strowbridge-Andy Cohn, Kay Kupris, Diane Ranson, Tammy Repass, Judy Gardner, Muffet Graham Golf
1956 Team Boys Golf Champions-Coach Don Narveson-Jack Rule, George Keith, Matt Frost, Russ Schrage Golf
1956 Team Girls Tennis Doubles Champions-Coach Doris Jensen Blue-Theora Kurt and Gayle Nason Tennis
1956 Jim Bunning Wrestling
1956 Don Perkins Football
1957 Team Girls Golf Champions-Coach Glenn Strowbridge-Andy Cohn, Kay Kupris, Diane Ranson, Tammy Repass, Judy Gardner, Muffet Graham Golf
1957 Team Boys Golf Champions-Coach Don Narveson-Jack Rule, Jerry Noro,George Keith, Jim Hinson Golf
1957 Andy Cohn Girls Golf
1957 Don Huff Wrestling
1957 Loren Larson Basketball
1957 Marilyn Meeker Tennis
1957 Tom Nordyke Wrestling
1957 Jack Rule Basketball
1958 Jerry Springer Wrestling
1958 Alan McElhose Wrestling
1959 Team Wrestling Champions-Coach Bob Siddens Wrestling
1959 Team Girls Doubles Tennis Champions-Nancy Baker and Jane Grange Tennis
1959 Jim Bast Wrestling
1959 Tom Huff Wrestling
1959 Bill Kenny Track
1959 John Perry Wrestling
1959 Frank Lane Wrestling
1959 Lowell Stewart Wrestling
1960 Team Girls Doubles Tennis Champions-Nancy Baker and Judy Grange Tennis
1961 Team Girls Doubles Tennis Champions-Nancy Baker and Jane Mixdorf Tennis
1961 Karen Moser Tennis
1962 Team Football Record 9-0 Football
1962 Paul Miller Wrestling
1962 Tom Simpson Baseball
1963 Dick Miller Football
1963 Dick Miller Track
1964 Team Girls Doubles Tennis Champions-Lois Einwalte and Judy Nolting Tennis
1964 Dale Anderson Wrestling
1964 Ed Heene Wrestling
1964 Tom Staack Baseball
1964 E. Glenn Strobridge (Coach) Football
1964 E. Glenn Strobridge (Coach) Basketball
1965 Team Girls Doubles Tennis Champions-Lois Einwalte and Judy Nolting Tennis
1965 Team Wrestling Champions-Coach Bob Siddens Wrestling
1965 Bud Knox Wrestling
1966 Team Wrestling Champions-Coach Bob Siddens-Assist. Bill Blake Wrestling
1966 Team Girls Doubles Tennis Champions-Coach Bill Blake-Judy Nolting and Debbie Nolting Tennis
1966 Marty Dickey Wrestling
1966 Dan Gable Wrestling
1966 Phil Sherburne Wrestling
1967 Team Wrestling Champions-Coach Bob Siddens-Assist. Bill Blake Wrestling
1967 Bernie Graser Wrestling
1967 Tom Gray Tennis
1967 Bob Heene Wrestling
1967 Mark Meyerhoff Wrestling
1968 Team Girls Doubles Tennis Champions-Julie Gray and Debbie Nolting Tennis
1968 George Dutcher (Coach) Football
1968 Dave Hackett Wrestling
1968 Chuck Heene Wrestling
1968 Craig Schaffnit Baseball
1968 Dan Van Syoc Baseball
1969 Team Boys Doubles Tennis Champions-Fred Seger & Dale Einwalter Tennis
1969 Team Wrestling Champions-Coach Robert Siddens-Asst. Coach Don Huff Wrestling
1969 Bill Andrew Wrestling
1969 Rich Binek Wrestling
1969 Julie Gray Tennis
1969 Dave Latusick Baseball
1969 Dave Moses Wrestling
1970 Team Wrestling Champions Wrestling
1970 4x440 Boys' Relay Champions-Steve Bearbower, Joe Shulman, Larry Martin, Bill Kline Track
1970 Reece Wilson Wrestling
1970 Kent Wessely Track
1970 Barry Young Tennis
1971 Team Boys Cross Country Champions-Coach Richard Dotson Cross Country
1971 Team Boys Golf Champions-Coach Don Narveson-Dave Narveson, Rod Olson,Scott Olson,Steve Kahler Golf
1971 Team Wrestling Champions-Coach Bob Siddens Wrestling
1971 Rod Harp Wrestling
1972 Scott Olsen Golf
1972 Kev Heise Golf
1972 Dan Narveson Golf
1972 Jeff Lickness Golf
1972 Co-ed State Golf Champions-Scott Olsen and Sue Shinn Golf
1972 Bob Fouts Wrestling
1972 Terry Jensen Wrestling
1972 Don Lubbert Wrestling
1972 Randy Varner Baseball
1972 Bruce Wilson Wrestling
1973 Team Boys Golf Champions-Coach Don Narveson-Craig Cool, Lance McMahon, Dan Narveson, Don Cleghorn Golf
1973 Craig Cool Golf
1973 Tony Cordes Wrestling
1973 Sue Shinn Golf
1974 Ron Ott Baseball
1974 John Bowlsby Wrestling
1975 Kelly Ellis Football
1975 Bruce Iversen Basketball
1975 Jim Morkel Wrestling
1976 Tracy Nanke Track
1977 Coach Robert Siddens Wrestling
1977 Team Wrestling Champions-Coach Robert Siddens-Asst. Coach Don Huff Wrestling
1977 Craig Garvin Wrestling
1977 Tony Hughes Wrestling
1977 Victor Kincaid Wrestling
1977 Roger Desert Wrestling
1977 Dave Morkel Wrestling
1977 Team Boys Golf Champions-Coach Don Narveson-Gary Cool, Scott Morgenson, Rich Myer, Ken Shall, Stan Shubert Golf
1977 Craig Garvin Wrestling
1977 Tony Hughes Wrestling
1977 Jerry Shinn Football
1978 Wayne Denton Track
1978 Roger Desart Wrestling
1978 Craig Garvin Wrestling
1979 4x200 Boys' Relay Champions Track
1979 Dave Morkel Wrestling
1980 Warrior Champions Hockey Hockey
1980 John Digiacomo Wrestling
1981 Boys 4x200 Relay Champions-Kevin Collins, Jeff Carter, Buddy Wise, Mark Lellig Track
1981 Boys 4x400 Relay Champions-Derek Carter, Jeff Carter, Buddy Wise, Mark Lellig Track
1981 Boys 800 Relay Champions-Kevin Collins, Jeff Carter, Buddy Wise, Mark Lellig Track
1981 Girls Golf Team Champions-Coach Mike Hurn-Laurie Haight, Kim Luchsinger, Karin Boswell, Nancy Hirsch, Sarah Rickert Golf
1981 Co-ed State Golf Champions-Clark Burroughs and Laurie Haight Golf
1981 Clark Burroughs Golf
1981 Kieth Morgan Gymnastics
1982 Mike VanArsdale Wrestling
1982 Tim Klinghammer Wrestling
1982 Scott McCadam Swimming
1983 Warrior Champions Hockey-Head Coach Dave Swick Sr.-Assist. Coaches Dave Swick Jr., Terry Hoath Hockey
1983 Kerry Burt Football
1983 Doug Dietz Hockey
1983 Jim Tyler Hockey
1984 Brad Clark Golf
1984 Tony Hanson Wrestling
1984 Mike Peter Baseball
1984 Taras Stevenson Wrestling
1985 Warrior Champions Hockey Hockey
1985 Co-ed State Golf Champions-Terri Langan and Mike Bruskem Golf
1985 Rick Dummer Football
1985 Tony Kupris Football
1985 Courtney Messingham Football
1986 Caryn Heist Volleyball
1986 John Pugh Football
1986 Terry Woods Basketball
1987 Chris Gaines Basketball
1987 Kristen Kingaid Basketball
1988 Nancy Pugh
1989 Team Wrestling Champions-Coach Don Huff-Asst. Steve Gillen Wrestling
1989 4x100 Girls' Relay Champions-Patsey Coleman, Shante' Grundy, Kesha Swing, Lasonya Alexander
1989 Molly Goodenbour Basketball
1989 Ernest Middleton Wrestling
1989 Andrew Showalter Wrestling
1989 Glenn Wilder Wrestling
1990 4x200 Boys' Relay Champions-Lee Bell, Darius Hart, Lamont Coleman, Dwayne Wright Track
1990 Team Hockey Champions Hockey
1990 4x400 Boys' Relay Champions-Mark Cooley, Lamont Coleman, Jeff Smith, Dwayne Wright Track
1990 Dwayne Wright Track
1991 Team Baseball Champions Baseball
1991 Team Boys Tennis Champions-Coach Mark Hansen-Assist. Coach Bill Lane-Adam Afridi, Adam Buchanan, Rick Grisel, Noah Young, Matt Bulle, Ben Bamsey Tennis
1991 Adam Afridi Tennis
1991 Matt Dickey Wrestling
1991 Rick Grisel Tennis
1991 Ryan Harmon Baseball
1991 Mike Irvine Baseball
1991 David Susong Baseball
1991 Camille Williams Basketball
1991 Jennifer Zbornik Basketball
1992 Doug Dehl Baseball
1992 Kerri Delaney Basketball
1992 Scott Eibey Baseball
1992 Jamal Fox Wrestling
1992 Andy Gericke Baseball
1992 Todd Johnston Track
1992 Ernest Middleton Wrestling
1992 Doris Schweitzer Tennis
1992 Noah Young Tennis
1993 200 Boys' Relay Swimming Champions-Ian River, Marc River, Seth Shepard, Michael Dierks Swimming
1993 Team Girls Golf Champions Golf
1993 Team Boys Doubles Tennis Champions-Ben Bamsey & Omar Akbar Tennis
1993 Jamal Fox Wrestling
1993 Matt Grimm Baseball
1994 Ben Bamsey Tennis
1995 Kate Jackson Tennis
1994 Kent McCausland NCAA Basketball
1995 Ryan McKernan Baseball
1995 Eric Welchers Baseball
1996 Omar Akbar Tennis
1996 Justin Galbraith Football
1996 Justin Galbraith Wrestling
1997 Team Boys Golf Champions Golf
1997 Sara Walters Volleyball
1997 Hamilton Wells Football
1998 Laura Dallenbach Volleyball
1998 Alex Pederson Golf
1999 Jamey Cox Basketball
1999 Sean LaCoste Football
1999 Sean LaCoste Baseball
1999 Nina Smith Basketball
2000 Kenyatta Carter Wrestling
2000 Amel Muhamedagic Soccer
2000 Erin Fantroy Basketball
2000 Jenny Heinz Golf
2001 Emily Shoopman Girls Track
2002 Akeem Carter Wrestling
2002 Gillian Goring Basketball
2002 Donnie Heaton Soccer
2002 Max Lind Soccer
2003 Sean Eheanman Track
2003 Keanna Levy Basketball
2004 Akeya Aimable Track
2004 Andy Payton Football
2005 Elvis Alicic Soccer
2005 Sam Christensen Swimming
2005 Levi Forrester Cross Country
2005 Steve Ketels Track
2005 Matt Metcalf Hockey
2006 Eric Anfinson Golf
2006 Kyle Schauls Soccer
2007 Chuck Christensen Swimming
2007 Nathan Leary Golf
2007 Terrance Roberts Track
2008 Mike McCunniff Golf
2009 Brian Dobes Hockey
2009 Jake Irey Hockey
2009 Sarah Boss Golf
2009 Chelsie Lemper Bowling
2009 Team Hockey Champions-Coach Doug Dietz Hockey
2010 TrayVonn Wright Basketball
2010 TrayVonn Wright Track
2010 Conner McClain Baseball
2010 Rebekah Doering Softball
2011 Jadyn Spencer Basketball
2011 Jadyn Spencer Track
2011 Jadyn Spencer Softball